Piła ramowa
Typ PM-120Piła ramowa PM-120 jest maszyną do przecinania materiałów metalowych. Sztywna budowa obrabiarki i stosunkowo duża moc silnika pozwala w czasie pracy na całkowite wykorzystanie narzędzia tnącego. Podstawa skrzynkowa zapewnia dostateczną sztywność nawet przy maksymalnym obciążeniu. Imadło umieszczone listwach stalowych jest przesuwalne i obracalne. Rama piły przesuwa się po szerokich prowadnicach korpusu suwaka zapewniających dokładność pracy i chroniących narzędzie przed wychyleniem bocznym. Luzy na prowadnicach reguluje listwa dociskowa.

Pompa główna hydrauliczna wmontowana w podstawę sterowana jest za pomocą dźwigni nastawczej wyłącznika. Pompa hydrauliczna:

 • reguluje nacisk narzędzia w zależności od rodzaju przecinanego materiału
 • oszczędza narzędzie przez automatyczne podnoszenie go w czasie ruchu jałowego
 • opuszcza automatycznie narzędzie
 • podnosi automatycznie narzędzie do pozycji wyjściowej po przecięciu materiału
 • zatrzymuje ruch ramienia w górę lub w dół w każdym położeniu. Specjalny zderzak zapobiega ewentualnemu uszkodzeniu narzędzia i obrabiarki w wypadku zbyt szybkiego opuszczenia się suwaka.

  Pompa chłodzenia dostarcza płyn chłodzący celem obniżenia temperatury narzędzia tnącego.

  Podstawa do materiału posiada regulację wysokości i służy do utrzymania długich prętów na właściwym poziomie w stosunku do stołu roboczego obrabiarki.

  Napęd otrzymuje obrabiarka od silnika elektrycznego umieszczonego w podstawie. Ruch obrotowy silnika przenoszony jest za pomocą pasów i kół klinowych. Koła stopniowe umożliwiają uzyskanie dwóch prędkości suwów roboczych.

  Dane techniczne:

  największa średnica materiału przecinanego: 120 mm
  największa średnica materiału przecinanego pod kątem 45o 120 mm
  ilości suwów na minutę 80 - 105
  największa/najmniejsza długość piły tnącej (narzędzia): 400/350 mm
  moc silnika: 2,5 kW
  obroty silnika: 1420 obr/min
  napięcie silnika: 220/380 V
  waga maszyny: 400 kg
  powierzchnia zajmowana: 1,3 x 0,66 m
  wysokość maszyny: 1 m